Moringa
Moringa-výskum
"V dnešnej dobe sme zahltení obrovským množstvom informácií o rôznych "superpotravinách", ktoré majú niekedy deklarované až zázračné účinky na organizmus a zdravie. Ako laikom je nám ťažko zhodnotiť, či sú tieto údaje pravdivé a či nám "superpotraviny" alebo rôzne potravinové doplnky naozaj prinesú benefity."
- Naša firemníčka, Nina Vavreková -
O moringe hovoríme s vášňou, pretože sme objavili jej neuveriteľné účinky na organizmus. Vieme, že mnohí môžu byť skeptickí, preto sme pre vás pripravili odpovede podložené vedou. Vďaka zanietenosti našej firemníčky sme zistili, že moringa má skutočne nesmierne účinky na organizmus a určite by ju mal každý zaradiť do svôjho jedálnička, možno práve vo forme nášho produktu - zelenej kašičky s moringou.
Prinášame vám laboratórny výskum na tému Moringa Oleifera- superpotravina 21.storočia. Vo výskume sme sa zameriavali na účinky moringy po pridávaní do krmiva zvierat, konkrétne na vplyv moringy na kvalitu slepačích vajec a kozieho mlieka. Analyzoval sa obsah základných živín – nutričná hodnota, aminokyseliny, mastné kyseliny vajec a kozieho mlieka a porovnávať ich s produktami pred dokrmovaním moringou.
STRUČNÉ VÝSLEDKY PRÁCE
Moringa môže byť užitočným doplnkom krmiva pre zvieratá, najmä v oblastiach, kde je nedostatok živín a vitamínov v potrave. Tento vplyv moringy môže mať pozitívny vplyv na zdravie zvierat a na kvalitu mlieka a vajec a tým aj na zdravie človeka.
Najvýraznejší výsledok sme zaznamenali v poklese cholesterolu vo vaječnom žĺtku, keď sme v podstate vypestovali zdravé "supervajce". Podľa dostupných štúdií sa pokles cholesterolu pohyboval približne o 15 -20%. Nám sa podarilo znížiť hladinu cholesterolu po 4 mesiacoch dokrmovania o 55%.
U vajec sme tiež dosiahli zvýšenie vápnika v škrupine po dokrmovaní o 45%. Pevnosť škrupiny je veľmi dôležitá, keďže je to vstupná brána pre možné patogény.
U vajec klesla po dokrmovaní kalorická hodnota, čo sa dá hodnotiť rôzne. Pre našu prax, kedy sú vajcia konzumované vo veľkých množstvách u fitness športovcov hodnotíme pokles kalórií kladne. To isté platí pri dosiahnutom poklese tukov vo vajciach po dokrmovaní moringou.
Ďalším veľmi priaznivým parametrom bol pokles hladiny nasýtených mastných kyselín aj vo vajciach aj v kozom mlieku. U vajec poklesli tieto škodlivé mastné kyseliny takmer o polovicu, pri kozom mlieku to bolo o 20%.
Skvelý výsledok nastal u polynenasýtených mastných kyselín, medzi ktoré radíme "populárne" 3 omega kyseliny, ktoré sa zvýšili o 160% v kozom mlieku a vo vajciach o 40% Tiež nás prekvapilo extrémne zväčšenie hmotnosti vajec a tiež zvýšená produkcia.